Visbija

Vakardien pēc pareizā vēja gaidīšanas un nesagaidīšanas – pareizāk sakot – prognozes lasīšanas – bija skaidrs, ka jādodas sauszemes pētījumos. Lielākā pilsēta Gotlandē ir Visbija, tāpēc daudz nedomājot – pēc autobusa maršrutu un cenu izpētes – devāmies ceļā. Izbraucām ap 16:00 pēc vietējā laika ( 1 h starpība ar Latviju).Šobrīd esmu pamodies pēc pavisam labas izgulēšanās, Ralfs gatavo lašmaizītes – lasis šeit ir pieejams un par labāku cenu kā Rīgā, klausamies Carla Bruni un briestam brokastīm. Es šodien došos ar velosipēdu uz Fårö saliņu Gotlandes ziemeļos. Tā ir maza sala, kuru var mierīgi apciemot ar velo. To arī darīšu pēc brīža. Šobrīd kapteiņi spriež kā labāk gatavot lasi – cept vai maizītēs pārvērst :) No Fårösund uz turieni iet prāmis – šķiet, ka ik 15 minūtes, tāpēc došos izpētīt – kas un kā tur ir. Velonoma ir aiz stūra, tāpēc visam vajadzētu būt kārtībā.

Prāmis Bodilla uz Fårö salu - ik pa 15 minūtēm savieno ar GotlandiViņam ir vēl kāds brālis arīdzan, bet kā to sauc – uzzināšu vēlāk. Tātad Visbija. Kas mani pārsteidz ne pārāk pozitīvi – tas, ka Gotlandes salas reklāmas grāmatā, kas it kā paredzēta tūristiem, bet ir tikai zviedru valodā, tiek piedāvāta iPhone aplikācija, kas izrādās arī ir tikai zviedru valodā. Appstorē neatradu nevienu tūristiem domātu aplikāciju piemēram angļu valodā. Pieņemu, ka pats vainīgs, ka nezinu zviedru valodu, taču pieņemu ka tādu cilvēku  nav mazums, kuri gribētu dabūt arī aplikāciju angļu valodā, lai varētu vieglāk ceļot pa Gotlandi un saprast, kas ir kas un kur. Tādējādi redzu izaicinājumu gan digitālajiem speciālistiem, gan tūrisma politikas veidotājiem. Ir par ko padomāt.

Protams, ka galējais līdzeklis ir web informācija – LMT nupat vārās uz manu vēlmi izzināt rajonu digitāli – Ls 1 par 30 MB – kas aizskrien nemanot :) Izpētu autobusu maršrutus un dodamies ceļā. Nav nemaz tik dārgi. Kapteiņi ir pensionāri, līdz ar to viņiem labāks tarifs it visur sabiedriskajos pakalpojumos, bet man viss par pilnu cenu :) Tā nu iesēžam autobusā un laižam uz Visbiju. esam autobusā ceļā uz Visbiju. 1.5 h un esam galā.

Laiks ir lielisks, tāpēc baudām visu ar smaidu sejā – es arī ar nelielu nogurumu – aizmigu autobusā, pēc tam gan atžirgu un devāmies pastaigā pa Visbiju. Protams, ka izvēlējāmies vecpilsētu – jo tas ir skaistākais, kas šeit ir – ar cietokšņa sienu apjozta, pilna ar rozēm (!) Visur tikai rozes zied (I. Ulmanis & Jumprava)un šajā jūlija nedēļā – arī pilna ar visiem Zviedrijas top politiķiem. Par to uzzinu vēlāk vikipēdijā, kad spriežam ko tie daudzie cilvēki te dara – izrādās, jūlija pirmajā nedēļā notiek Ūlova Palmes iedibinātais tā saucamais Zviedrijas politiķu “rokfestivāls”  - Almedalen nedēļa – tas ir parka nosaukums Visbijas vecpilsētā blakus ostai, joprojām cietokšņa sienas aptvertajā teritorijā. No sākuma spriežam, ka tas ir kaut kāds reliģiskais pasākums – vecās baznīcas drupas pilnas ar cilvēkiem melnos kreklos, uz kuriem rakstīts som i god – kā arī – un vēl ir pilns ar dažādām teltīm, visas TV un radio stacijas ir šeit, nerunājot par drukātajiem medijiem, visi kaut ko spriež un aģitē, radio tiešraides un koncerts parkā, kuru gan skatās maz cilvēku – daudz vairāk ir apsardzes, ātrās palīdzības un policijas personāla, nemaz nerunājot par visiem tehniskajiem darbiniekiem. Var saprast šo lietu, jo politiskās slepkavības Zviedrijā ir dienas kārtībā – kaut vai lai atceramies Annu Lindu, Ūlovu Palmi vai arī kaut kādā ziņā – Stīgu Lārsonu. Zviedri ir liberāli, bet tomēr kaut kas šeit gruzd – par to jau rakstīju iepriekš -miers ir šķietams. Tā pavisam nejauši esam trāpījuši Gotlandes gada pasākumā :) Mūs gan tas pārāk neinteresē. Te arī mana doma – vai ir iespējams LV politiķu “rokfestivāls” – tādā formāta un atklātības ziņā? I guess not. Un kādas ir Tavas domas?

Tālāk dodamies uz jahtu ostu – kur gan citur :) Un te ir labi skati, patiesi. Starp citu – šodien lieliski padodas karogu fotografēšana.Karogs Visbija cietokšņa tornīJahtu osta – savā dzīvē “dzīvajā” neko tādu vēl nebija redzējis. Patiešām. Burāšana ir populāra – kad pienāks latviešiem tie laiki? Viss ir sakārtots, par visu ir padomāts un prieks šeit būt. Jahtu osta Visbijā 5. jūlijāApstaigājam apkārtni, apskatamies, kas un kā te notiek. Viens no interesantākajiem objektiem ostā šobrīd noteikti ir lielākais zviedru kara kuģis HMS Carlskrona - kurš cita starpā pagājušajā gadā piedalījās Somālijas pirātu apkarošanā Adenas līcī pie Somālijas krastiem. Un ja tā stingri ņem – manuprāt  - pagājušajā gadā par šo pašu kuģi rakstīja arī mans iecienītais žurnāls MONOCLE. HMS Carlskrona - zviedru lielākais karakuģisAprunājos ar apsardzi – nopietniem puišiem ar automātiem un pilnu uzkabi – kuri runā lieliskā angļu valodā par iespējām apskatīt kuģi, taču tas diemžēl būs iespējams tikai rīt – viņš saka – noteikti un atturīgi. Nu labi. Tad citreiz skatīšos karakuģi. Katrā ziņā iespaids ir par to, kāds un cik liels ir šis kuģis. Kā redzams – aizmugurē ir arī helikopteris un gan jau ka vēl visādi militārie smalkumi. HMS Carlskrona karogs

Vēl apskatījām arī Visbijas centrālo baznīcu, kuras tornis vecajos laikos kalpoja par vaduguni jūrniekiem. Šajā fotogrāfijā labi redzams, ka modernā vaduguns (trīsstūris oranžais) zināmā leņķī sakrīt ar veco baznīcas torni – kas arī ir vaduguņu princips – tiem no zināma attālumā zināmā pozīcijā ir jāsakrīt un kad tie sakrīt – kuģotāji zin, ka tā līnija, kad uguņi sakrīt – ir kuģu ceļš iekšā ostā. Pats esmu ne reizi vien naktī šādi kuģojis iekšā ostās. Modernā vaduguns, valstu karogvimpeļi - arī Latvijas un baznīcas tornis tālumāTe arī baznīcas tornis tuvplānā. Baznīca acīmredzot ir svarīgs objekts pilsētā, jo politiķu “rokfestivāla” ietvaros šeit katru dienu uzstājas Zviedrijas politikas nozīmīgākie spēlētāji – tajā skaitā valdības pārstāvji. Visbijas baznīcas tornis tuvplānāVēl daži ostas skati – kas iespaidoja. Vietējie prāmji, kas izskatās pēc nākotnes raķetēm.HMS Carlskrona priekšgals - diezgan lielsKrasta apsardzes kuģis.Kuģis labā krāsāKuģu ceļa zīme pilnā augumāKuģu ceļa zīme tuvplānāLatvijas karoga vimpelis Visbijas ostā - ļoti labi izskatāsRalfs klasiskā bildē ar brigantīnu Tre Kronor fonāStarp citu – ierodoties Visbijā, redzējām, ka jūra ir miglā. Acīmredzot tā migla bija atceļojusi no mūsu ostas uz salas vidu. Un pamazām tā virzījās uz salas dienvidiem. Tādējādi laiks pamazām uzlabojas un ir cerība ka tuvākajā laikā dosimies tālāk. Pa ceļam sastopam arī kūku veikalu. kūkuveikalsPēc salas apskates devāmies ieēst, lai vēlāk dotos uz autobusu un uz mājām ostā. Ēstuvē izmēģināju savu roku pack shot fotografēšanā  - kas manuprāt padevās bez bēdām :D Akvavit packshot !Vēl īsinot laiku izmēģināju cita veida fotogrāfijas veidus, kuri arī manuprāt padevās tīri labi. Šie vingrinājumi pieļauju, ka būs interesanti vien fotografēšanas meistariem – kādi arī dažkārt lasu manus ierakstus šeit. Tad nu lai ir prieks.PortretsSalas simbols ir sastopams ik uz soļa un beņķīši, uz kuriem piesēst – nav izņēmums. Tādi ir visā pilsētā un ļauj atvilkt elpu kad vien Tev ienāk prātā. Salas simbols beņķīša formā.Un te vēl noslēgumā viens packshot – ar vietējo minerālūdeni. Slāpju veldzēšanai tiem, kas gaida manus jaunākos ierakstus. ETAGE kafejnīcas zīmola minerālūdensProtams, ir patīkami, ka kāds lasa visu šo stāstījumu un rodas jaunas sajūtas un prieks. Mans mērķis ir šo visu pierakstīt, lai neaizmirstas, kā arī tāpēc lai trenētu valodu un domu – izteikties precīzi, bet arī – ja iespējams – tēlaini. Literatūra nav mana stiprā puse, tāpēc šādi vingrinājumi lieti noder pašam savas izteiksmes uzlabošanai un rakstības attīstībai.

Kas jauns pašā ostā? Vakar ienāca viena latviešu jahta. Izrādījās, ka tā tomē ir Latvijā dzīvojoša zviedra jahta, kurš ar ģimeni burā. Vakarrīt viņi ienāca ostā pēc 26 stundu burājuma no Rojas. Bija noguruši un devās gulēt. Savukārt es šodien esot dušas telpās, pēkšņi izdzirdu latviešu valodu – zviedra un latvietes bērni atnākuši atsvaidzināties. Vēl vakar ostā ienāca igauņu jahta “ERNA” – diemžēl neattapu nobildēt no vakar, ne šodien un tā jau ir prom. Tā iet, ja ilgi guļ :) Bet te ir bilde, kur nedaudz redzama ERNA. Starp citu – kā notiek dzīve ostā? Par stāvēšanu jāmaksā SEK 200 par diennakti. Par to Tu saņem – elektrību, iespēju papildināt dzeramā ūdens krājumus, izmantot dušas un tualetes – slēgtas citiem, bet burātājiem pieejamas ar koda atslēgu. Ja ej dušā, tad jāņem līdzi 5 kronu monēta – iemetot monētu aparātā, sākas 5 minūšu karstā ūdens padeve. Ja nepaspēji šajā laikā nomazgāties, šķiries no nākamajām 5 kronām. Es pamanos iekļauties 5 minūtēs. Līdzīgi bija arī Slitē, tur gan viss notika ar plastikāta karti un laika ierobežojums šķiet, ka bija 10 minūtes. Komforts ir, bet čammāties ar’ nevaig :)

Jo ilgāk esmu Zviedrijā – tik ilgi iepriekš nekad šeit neesmu uzkavējies kā tagad – ieraugu zviedru praktisko pieeju dzīvei, arī zināma veida pieticību un vienkāršību. Vienkāršība mani pašu facinē tādā mērā, ka tā ir pieejama un eleganta. No šī var mācīties un ņemt par piemēru. Un darīt to labāk. Vai tās būtu mājas vai parki vai vēl kas – viss ir tik patīkams, ka prieks. Tādā ziņā noteikti ir prieks par zviedriem. Par bankām ir cits stāsts, bet tas lai paliek politiķu “rokfestivālam” Latvijā, kurš nekad nenotiks :D vai tomēr nē?

Padod ziņu saviem draugiem:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • draugiem.lv
 • TwitThis

2 komentāri


 • Paldies par vēl vienu lielisko stāstu! Un tā rožu māja! iedomājos kāds prieks ir atgriezties tādās mājās:-)

  Politiķu ”rokfestivāls”, ja es pareizi sapratu tā ir ikkgadējā zviedru politikas diskusiju nedēļa?
  Latvijā un politiskās diskusijas :) Liekas, ka Latvijas politiķi šobrīd ir vairāk pārņemti ar sevi un ”diskusijas” viņiem notiek vairāk ar mediju starpniecību:) Ja salidzina ar labi zināmo Malsova piramidu tad mūsu politiķi ir kaut kur apakšā, lidz tādai ”rokfestivāla virsotnei” vēl ceļš ejams:-) Viss ir iespējams, bet ir jāmainās paaudzei/ēm. manuprāt…

  Zviedru vienkāršiba/elegance izklausās ļoti lidziga dāņu, un nav brīnums. ari dānijā vide, cilvēku dzives veids liekas vienkārš bet augstā kvalitātē. reizēm tas patik, reizēm gribas izmest kādas krāsu bundžas uz ielām :) bet sistēma viņiem strādā…

  Paldies un jau atkal veiksmi!

 • Latvijas Politiķu Rokfestivāls :D Ja viņš notiktu Kurzemē vai Latgalē tad gan tur būtu kārtīga klope! :D Zviedri laikam prot bez dižas kasīšanās arī politikā sadzīvot..

pievieno savu komentāru