Piektā un sestā diena Šanhajā

Cienījamie lasītāji :) Tātad esmu sācis apgūt Šanhaju. Nav grūti to izdarīt, jo esmu sapratis kāds ir šanhajieša priekštats par orientēšanos. Svarīgi zināt, kurai lielai ielai Tu dzīvo blakus, lai noorientētu taksistu vai draugu vai jebkuru citu cilvēku sev vēlamajā virzienā. Tāpat labi ir tas, ka strādā maps.google.com un atrast adresi pavisam nav grūti.Pirmā lieta, ko darīju piektdienā – tikšanās ar potenciālo paviljona sadarbības partneri ēdināšanas jomā. Persona izrādās patīkama portugāļu meitene vārdā Rita, kura Ķīnā pārstāv vienu no pasaulē zināmajiem vīna zīmoliem TORRES un vēl 400 citus vīna zīmolus, kurus ražo 58 vīndaru ģimenes visā pasaulē, kā arī ir labi zināma zināmās aprindās. Runājām par darba lietām un cita starpā Rita pastāstīja daudz par vietējās kultūras īpatnībām un informēja par lietām, kuras svarīgi šeit zināt. Tādā ziņā vērtīga tikšanās, jo savādākā veidā šādas zināšanas neiegūt. Darba tēmā turpinājums būs otrdien, kad zināšu vai veidosim sadarbību. Savukārt vietējās dzīves tēmā uzzināju iekšējo informāciju, kas palīdzēs labāk saprast vietējās paražas – tajā skaitā vietējos informatīvos resursus internetā un citu “insaideru” informāciju. Rita arī labprāt dalījās pieredzē, jo pati tam ir gājusi cauri – viņa dzīvo šeit jau 3 gadus un saprot iebraucēju situāciju ļoti labi.

Tā nu apguvis vietējās zināšanas, kā vienu no pirmajiem trikiem mēģināju izpildīt mobilā telefona iegādi. Jo ir tā, ka ar LV numuru zvanīt uz Latviju ir šausmīgi neizdevīgi. Ņemot vērā faktu, ka ir korporatīvais pieslēgums, izmaksas saņemot zvanu ir Ls 0.09 par minūti, tāpēc gandrīz vai labāk izmantot iespēju zvanīt no Latvijas. Tāpat arī pāradresācija nav izdevīga. Tā nu apgādājos ar Ķīnas nr un otru tel turu ieslēgtu ar LV nr – ja nu kāds zvana. Sarunas Ķīnā nav dārgas, bet ir īpatnība, ka jāmaksā arī par ienākošajiem zvaniem. Tāpēc Ķīnas lietām – Ķīnas nr, LV lietām – LV numurs. Nu lūk – telefona iegāde. Rita pastāstīja kur atrodas elektronikas tirgi un devos ceļā. Kopumā mani jebkas pārsteidz arvien mazāk, tāpēc droši devos ceļā – līdz nākamajai tikšanās reizei bija tieši 1 h.

Ienākot mārketā, pirmajā stāvā ir zīmolu tirdzniecības vietas – attiecīgi noformētas, ar attiecīgo zīmolu pareizā veidā sagatavotiem logo, plauktiem, visu pārējo. Savukārt otrajā un trešajā stāvā sākas atrakcijas – Times New Roman fontā dažādu zīmolu nosaukumi uz lielām gaismas kastēm un tirdzniecība iet vaļā. Protams, ka topā ir iPod un iPhone. Pārdevēji Tev rauj uz visām pusēm – sir, sir, aifon, fōn – var nogurt mirklī. Un katras mazās letes direktors ir skaidri pārliecināts, ka tieši viņa prece ir vislabākā. Var pierast, bet es sajutos kā Stambulas bazārā – tik uzmācīgi tas viss bija. Noguru ātri un devos tālāk uz blakus esošo veikalu. Tur tas pats, cilvēku var būt par procentiem 2 mazāk, bet tieši tas pats. Tomēr izlēmu atgriezties pirmajā veikalā un apskatījis tel modeli, pajautāju uzreiz cenu – reālo, par kādu varētu pirkt. Cena uzreiz krīt par RMB 500 – tas patīkami, tātad kaulēties var. Pēc ilgstošas telefona apskates (iPhone bija tik reāli viltots, ka pat pirmajā brīdī nevarēja pateikt atšķirību – vien uzdruka nodeva tā īsto dabu) nolēmu, ka šis ir īsts un ņēmu ciet. Bet nu viss šis process prasīja laiku un zināmu izturību.

Turpat pie veikala uiguri cep garšīgus ēdamos niekus – dažādus gaļas iesmus. Viens iesms maksā RMB 2 jeb Ls 0.01. Pēc nostāstiem ir ārkārtīgi garšīgi (drošības labad neaizmirstam kolu). Vēl neesmu mēģinājis, bet tas brīdis ir tuvu, kad mēģināšu šo.

Nākamo tikšanos nedaudz nokavēju, jo ir sastrēgumu laiks. Un arī tikšanās ierosinātāja kavē. Tāpēc ir laiks pasēdēt un sajust, ka Šanhaja ir maģiska – Tevi neviens nezina, Tu nevienu nezini – viss ir pa jaunam un pa īstam. Ir jaunatklājuma sajūta un tāds īpašs noskaņojums. Nākamā tikšanās nāca kā pārsteigums – saņēmu epastu no fotogrāfes Katarinas Stuebes, kura cita starpā ir veidojusi grāmatu par Sidnejas operas arhitektu Jørn Oberg Utzon. Katarinas interese ir dokumentēt Latvijas paviljona darbību – visā tā pastāvēšanas laikā – un īpaši uzsvērt paviljona arhitektoniskās īpašības un aizraujošo piedāvājumu. Šāds piedāvājums ir ievērības cienīgs, zinot, ka Katarina fotografē arī citus ievērojamus paviljonus. Tikšanās mērķis Katarinai ir pārdot man savus pakalpojumus. Piedāvājums ir labs, taču nekādos ciparos neierakstās. Varat minēt, kādas summas tika piedāvātas. Es arī teicu, ka mēs esam gatavi sadarboties, ja vien tas atbilst mūsu iespējām. Un kā būtiskākais jautājums – cik tieši daudz Katarina vēlas bildēt tieši mūsu paviljonu? Cik viņa ir tajā ieinteresēta? Patiesībā izrādijās, ka pat ļoti. Un viņa ir gatava to darīt arī bez naudas – kā kompensāciju saņemot citu labumu – piemēram iespēju apmeklēt Latviju. Labs piedāvājums. Domāsim, ko varam šajā jomā izdarīt.  Labā ziņā šajā jomā ir tā, ka ar Katarinas palīdzību varam popularizēt mūsu paviljonu mums būtiskās mērķa grupās, ko protams izmantosim. Vakars noritēja lietišķā gaisotnē un galu galā kopā devāmies uz DVD veikalu.

Biju dzirdējis dažādus nostāstus par šo tēmu Šanhajā un nolēmu pats pārliecināties par to, kā tas ir. Un tas ir – PSIHI!!! Pirmkārt – ieejam mēs tādā mazā ūķītī, it kā uz letes ir dažas filmas ķīniešu valodā. Un te pēkšņi pārdevējs aizved mūs uz veikala tālāko stūri, atver sienu – BURTISKI – un mēs esam citā telpā, kas atdalīta ar sienu, kur ir pilns ar filmām un mūzikas diskiem. Un viss, kas šobrīd ir uz ekrāniem Rīgā, šeit smuki DVD un BLUE RAY diskos pieejams par RMB 12 gabalā jeb Ls 0.9!!! Tas ir kas neredzēts! Neko tādu iepriekš neesmu redzējis. Eksperti, saka, ka filmu kvalitāte ir tāda pati, kā parastos veikalos nopērkamiem diskiem. Iegādāju “Waltz with Bashir”, “Where the wild things are”, kā arī dažus mūzikas DVD. Runā gan, ka pirms EXPO visi šie mazie veikaliņi tiks likvidēti. Redzēsim. Filma “Kandahāra” nebija, bet ja vajag – rīt būs. Lūk, kādas lietas notiek Šanhajā :)

Tā lēnām pietuvojās vakars. Ap 12:00 nolēmām iziet ārā, lai nedaudz iezīmētu dažu kolēģu dzimšanas dienas, kā arī lai iepazītu nakts dzīvi. Sākās viss ar Brown Sugar. Dzīvais tā vakara koncerts jau bija beidzies un vakara noslēgums bija parastais šāda tipa pasākums – daudz vecāka gadagājuma vīrieši pie bāra letes un jaunas meitenes deju zālē – nekā jauna šajā pasaulē. Pat Šanhajā :)

Ātri sapratām uzstādījumu un devāmies tālāk. Šoreiz uz Zapatos – pasākums, kas ļoti populārs ekspatu vidū. Vārds pa vārdam un nemanot pienāca nakts – pulksten trijos bez īpaša uztraukuma pasākums vērās ciet. Devāmies mājās.

Vēl pirms doties pie miera – kārtējais McDonalds. Un šeit bija pārsteigums. Iegriezāmies McDonalds, kas strādā 24h, iekšā 10 bomži vienkārši gulēja katrs pie sava galdiņa. Jo te ir silts :) Tāds lūk risinājums.

Tā noslēdzās piektā diena.

Sestā diena sākās ne pārāk agri – jo varēja nedaudz izgulēties – nebija ieplānotas tikšanās, vien epasti un precizējumi dažādās darba jomās. Un kādam no kolēģiem radās ideja apmeklēt ziedošo ķiršu/aprikožu laukus. Domāts darīts – devāmies ceļā. Spīd saule, ir pavasarīgi silts, bet priekšstats par ziedošo koku plantācijām tiek gūts internetā. Sākas ceļojums, kas necerēti ieilgst. Jo – kā izrādās vieta ir tālu, taksisti īsti nezin, kur jābrauc un galu galā mēs nonākam nevis pie ziedošajiem kokiem, bet Flower Port, kur jūtamies kā Holandē, nevis ziedošo ķiršu zemē. Errrr…. nu neko. Pastaigājām pa tulpju pļavām – nebiju tādas iepriekš redzējis, uzēdām laikam līdz šim briesmīgāko ēdienu un devāmies atceļā, jo bija priekšā daži darbi šodien – man tikšanās ar vietējiem Šanhajas latviešiem, citiem citi darbi. Un tā nonācu latviešu Lieldienu pasākumā. Kurā netrūka bērnu, daudz citu valstu pilsoņu un miera – tas bija tieši kā reiz šai dienai. Vārds pa vārdam un sapazinos ar lielāko daļu vietējās diasporas, noskaidrojām daudz kopīgu paziņu un baudījām latviskos ēdienus – rosolu, desas, cepta vista un citi gardumi :) Diena tuvojās vakaram un pēc intensīvās dienas esmu mājās un rakstu blogu. Ir pus 11 vakarā. Vēlāk kāda filma un miers.

Jā – vēl par mazajām atšķirībām – sega ir tik īsa, ka nevar apsegt kājas guļot:) Ņemiet līdzi savas segas uz Šanhaju :)

Padod ziņu saviem draugiem:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • draugiem.lv
  • TwitThis

6 komentāri


pievieno savu komentāru