Laba dāvana Ziemassvētkos – Olympus PEN EP1 – apskats un ieteikumi

Yeah. Tas brīdis ir klāt – nopietni kameru ražotāji pievēršas idejai par to, kā labu tehnoloģiju padarīt arvien mazāku pēc izmēriem, lai to ir ērti ņemt līdzi, lai kur Tu dotos. Kāpēc tas ir svarīgi? Manuprāt, nevajag kautrēties no tā, ka mazs tehnoloģiju izmērs nodrošina labu kvalitāti. Izklausās neticami, taču fakts un aizspriedumi vēl ir dzīvi – ja Tev nav iespaidīga izmēra “verķis” plecā, Tu esi lūzeris un smalkā ballītē Tevi neutzvers nopietni. Tas ir bulšits jeb blēņas –  izmēram šajā gadījumā nav nozīmes. Un nevajag iekrist uz stereotipiem – svarīga ir paša prasme un pārliecība :) Pārliecību var iegūt tad, ja aparāts Tavās rokās dara to, ko Tev vajag. Un – dziedi vai raudi – Olympus PEN EP1 dara visu tieši tā kā Tu gribi.

Ko tad es pats izmēģināju? Jau senāk biju pieteicies uz Olympus PEN EP1 testu caur Olympus korporatīvo mājas lapu un nevarēju vien sagaidīt zvanu, tā ka pat aizmirsu par šo situāciju. Līdz satiku Valdi Ošiņu par citām tēmām un kā izrādījās  - Valdis ir arī Olympus cilvēks Latvijā. Tā nu ar viena zvana maģisko spēku varēju saņemt aparātu testam uz vienu nedēļu, ko arī izmantoju.

Aparāts pats mani minimāli pārsteidza – drīzāk varētu teikt, ka šis aparāts piepildīja manas cerības tādā ziņā, ka viss, ko varētu iedomāties – beidzot ir pieejams arī parastam lietotājam par pieņemamu cenu vienā kamerā. Konkrēti?

 • Maināmi objektīvi – manuprāt, pats būtiskākais laba attēla priekšnosacījums – iespēja operēt ar dažādiem objektīviem
 • Video ieraksts – bieži esmu domājis – nu kāpēc jau sen šīs funkcijas netika apvienotas ?
 • Salīdzinoši nelielais izmērs – biju iedomājies, ka tas tomēr būs mazāks, daudz mazāks – spriežot pēc reklāmas foto
 • Salīdzinoši liels monitors – patiešām liels, salīdzinot ar mana esošā aparāta monitoru (gribas lielāku – ehhh, stereotipi)
 • Salīdzinoši viegla orientācija iestatījumu maiņai
 • Latviešu valoda pašā aparātā iekšā – neko tādu līdz šim nebiju redzējis

Tāpat bija dažas lietas, kas neiedvesmoja. Konkrēti?

 • Salīdzinoši ātri izlādējās baterija manā gadījumā. Nu jā – fotogrāfēju daudz
 • Naktī negribēja fokusēt labi. Bija tumšs, protams, bet pat gaišos laukumus negribēja ķert
 • Zibspuldze jāpievieno papildus – neērti

Lūk. Savas sajūtas esmu sapratis. Protams, ka visa specifikācija atbildēs uz urķīgo tehnokrātu jautājumiem kas, cik, kā. Neesmu tehnisko aspektu speciālists, bet manuprāt ar šo foto aparātu vari justies ērti jebkur – un jo īpaši stilīgā ballītē, kur visi Tev teiks komplimentus par aparāta lielisko dizainu – tas atbilst patiesībai. Tāpat kā patiesībai atbilst tas, ka par šo aparātu raksta visur – gan Latvijā, gan ārzemēs.

Salīdzinošais novērojums – ja ārzemēs solīdi izdevumi Financial Times, GUP, Time (kurus pats apskatīju) raksta par aparātu maksimāli 5 teikumos, aizpildot sīkus caurumus pamatsaturā, Latvijā novērojumi liecina, ka daži izdevumi pamanās sacerēt pat atvēruma cienīgu materiālu. Olympusam labi, bet ko tas liecina par mums un mūsu medijiem? Pērkamība, satura trūkums vai kas?

Taču neskatoties ne uz ko – ja šogad esi labi pastrādājis un jūti nepieciešamību pēc autentiskas, askētiskas dāvanas sev Ziemassvētkos, Olympus PEN ir kā radīts tam, lai ne tikai sevi iepriecinātu, bet arī lai attīstītu savu fotogrāfisko skatījumu un eksperimentētu šajā jomā ne pa jokam. Redzēju, ka veikalā aparāts ir pieejams zem Ls 500. Ja mēnesī atliek latus 30-40, skaties – gada beigās aparāts rokā :)

Video filmēts ar šo aparātu izskatās tā http://www.vimeo.com/6479581

Padod ziņu saviem draugiem:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • draugiem.lv
 • TwitThis

12 komentāri


 • Esmu kameru turējis rokās, tā ir maza, stilīga un kvalitāte bildēm ir ļoti augsta – tas viss protams ir labi, bet, ja man būtu jāizvēlas tajā pašā cenu kategorijā, tad es tomēr ņemtu spoguļkameru un par šo cenu tiešām labu. Tā kā galvenais Pen mīnuss ir tā augstā cena.

 • emm – cena – manuprāt ir atbilstoša. Manuprāt. Un izmērs kompaktais arīdzan. Man acis slīd Leica X-1 virzienā. Nezinu pats, kā labāk. Daudz domāju par šo tēmu.

 • Var, jau būt, ka cena ir atbilstoša. Vienkārši Pen atrodas tajā pašā cena grupā, kur ir pusprofesionālās spogulenes un, ja nerunājam par aparāta kompaktumu, bet gan par pašu attēlu kvalitāti, tad vai tiešām Pen ir pilnībā līdzvērtīgs spoguļkamerām?

 • mani kvalitāte apmierināja – bilžu izšķirtspēja. Bet ja godīgi – standarta stikli ir tikai standarta. Lai variētu ar bildi, domāju, ka jāņem nopietni stikli. Pāreja ir pieejama, tā ka šeit viss ir paša rokās.

 • Man šis aparāts jau ir mēnesi. Izbildēts ap 20Gb.
  Stilīgs verķis, tas ir toč! Dizains un kompaktums ir super, video kvalitāte – lieliska. Foto kvalitāte… nūu…

  Caur manām rokām ir izgājuši: Canon PowerShot ziepītis, Sony V3 ziepītis, Panasonic Lumix ziepītis, Nikon D50, Canon EOS350, Nikon D5000 un visbeidzot Olypmus Pen… Tekšu atklāti, neesmu līdz galam ar kvalitāti apmierināts un pa lielam viena iemesla dēļ – trokšņi. Augstāk par ISO200 labāk nefotografēt. Lai arī Olympus skaitās amatieru spoguleņu kategorijā, tomēr dēļ trokšņiem tas vairāk velk uz ziepīti.

  Kopumā – ļoti stilīgs gadžets (ko es arī biju meklējis)!

 • Video izskatās nu tā. Skatos, tā kamera 500Ls maksā…dārgi.

  canon 1000D maksā 250Ls. Attiecīgi vēl 250Ls lēcām, un pa tādu naudu jau var daudz ko sakarīgu nopirkt.

  Ok, nebūs kompakti un tā, bet kvalitāte>kompaktums

 • tā jau ir tā lieta – izmērs vs cena. Pats ilgi domāju (joprojām) par to, vai gribu staigāt/braukāt apkārt ar milzīgu aparātu, kas aizņem vietu, ir smags, pievērš uzmanību. Izvēlējos mazu aparātu, kas netraucē. Lai gan protams – bildes nav ģeniālas, bet man vairāk nevajag. Pagaidām.

 • Njā, esmu arī krāmējies ar lielām fotosomām un amatieriski-profesionālos nolūkos daru to joprojām, bet ikdienai nudienien foršāks ir kas mazs. Es tagad tādām vajadzībām lietoju Canon G10. Nav ideāli, bet ir ok. Tūlīt jābūt (vai jau ir?) G11, šķiet tam būs uzlabojumi darbām švakas gaismas apstākļos, tāpēc tas varētu šim PEN būt konkurents (ja neskaita izskatu). Par optiku un pārejām – uzskatu, ka ar PEN nav jēgas ķēpāties ar dažādiem objektīviem, galu galā, viss kompaktums pazūd, ja jāvazā stiklu kaudzīte līdzi. Labāk vienu labu uzskrūvēt un miers mājās. Jeb sliktākajā gadījumā pēc iespējas labāku zūmu iegādāt. Šitie mazie aparāti tiešām paliek arvien jēdzīgāki, bet “lielā melnā” kvalitāti tam vēl nesasniegt, tāpēc nav arī jēgas ķēpāties ar nez kādiem krutajiem objektīviem, sensors tāpat ir mazliet aprobežots :) Bet kopsavilkums jebkurā gadījumā ir tāds, ka ir forši, ka, lai tiktu pie cik necik jēdzīgas kvalitātes bildēm nav jāpērk milzu spogulene, kas ikdienai ir stipri kaitinoša.

  • Tolix – ko saki par LEICA X-1?

   • Saku, ka viņai ir daudzsološs sensora izmērs un tas ir pat ļoti labi un noderīgi bildēšana pie augstiem iso draņķīgas gaismas apstākļos. M8, protams, ir vēl iespaidīgāka padarīšana, taču tās cena gan šķiet neadekvāta, ja kā galveno vērtēšanas fatoru ņemam “iekšu” advencētību . Tas, ka X-1 ir fiksētu mm objektīvs, es uzskatu kā bonusu, jo ir vieglāk uztaisīt mazu un labu objektīvu bez zūma, nekā ar. Bet tomēr TOMĒR, man to visu gribētos salīdzināt ar Canon G11, kas ir ziepjutrauks vairāk kā x-1 un PEN, taču parocīgs bez gala.

  • njā, laba doma par kompaktumu. Jo stikli tiešām aizņem vietu un laiku.

 • Jesus, mani komentāri ir visai murgaini uzrakstīti, laikam pārāk agrs pirmdienas rīts. Bet ceru, ka doma ir uztverama, atvainojiet par sagādātajām neērtībām :)

pievieno savu komentāru