Jetas kanāls jeb Göta Kanal

Esmu ticis skaidrībā par Göta Kanal pareizo latviskojumu, pateicoties @IDeicmanis (vēlreiz paldies) un tāpēc tagad varu gramatiski pareizi izklāstīt, kas tas ir un ko tas viss nozīmē kopumā. Par kanāla vēsturi katrs pats var atrast daudz un visu ko, taču es varu pastāstīt un parādīt – ko tas nozīmē – kuģot pa šo kanālu un kas īsti te notiek. Jetas kanāla logo vai zin :)
Jau iepriekš rakstīju, ka ieburājām šērās un mazliet pabraucām pa kanālu līdz Söderkoping. Kas tā par vietu? Mazs ciemats kanāla malā, kurā ir izveidojusies ideāla tūristu piesaistes industrija – gan kanāla piestātne, gan pats ciemats ir tipisks Zviedrijas vasaras idilles paraugs – viss ir mazs un skaists un vienkāršs un tāds, ka jūtos kā pasaku zemē – nu  piemēram – pie Pepijas Garzeķes – esmu bijis Astrīdas Lindgrēnas pasaulē arī tepat Zviedrijā – un Söderkoping ne ar ko neatšķiras no tās pasaku pieredzes – vienīgi ar to, ka uz ielām nav redzami Lindgrēnas pasaku varoņi :) Kā reiz no rīta izspruku nelielā pastaigā pa ciematu uz veikalu pēc piena un zemenēm – un redz ko es tur redzēju.Pasaku mājiņas viscaur un apkārtViss ir tukšs un kluss – sestdienas rīts un vispār šķiet, ka šeit cilvēki nekur īpaši nesteidzas ne tikai sestdienas rītos, bet kopumā. Arī šī ceļojuma viena no raksturiezīmēm ir laikas ritējums – tāds mierīgs – vispār bez steigas. Es atpūšos no bijušās steigas, abi kapteiņi atpūšas no dzīves kopumā un jūtu, ka viņiem laiks vispār vairs nesteidzas – visu var darīt lēni un pamatīgi. Tas gan neattiecas uz darbu ar burām jūrā un pie slūžām – tur ir vajadzīgs ātrums un izveicība, kuras netrūkst pa lielam joprojām, bet sadzīve ir tādā lēnas filmas gaitā.

Šajā konkrētajā brīdī esmu jau 2 reizes pārrakstījis šo bloga ierakstu (ar visiem save draft un tādā garā), bet ceru, ka ar katru reizi viss kļūs arvien labāk. Bet 4 reizi vairs nepārrakstīšu – laiks aiziet :)

Tātad Visas pasaku mājiņas ir ārkārtīgi vienkāršas.Zviedru vienkāršība fascinē. Lai gan tas viss ir tik garklaicīgs un paredzams, kaut kāds īpašs šarms tajā visā ir. Kaut kāds šķūnisma elements – praktisku iemeslu diktēts – sasaucas ar senajām zvejnieku mājām mūsu pusē. Nacionālā identitāte vai kultūras mantojuma saglabāšanas alkas – tas nav līdz galam skaidrs, taču var just, ka par visu šo skaisto vienkāršību zviedriem ir prieks un lepnums. Ar laiku arī es sāku iemīlēt zili dzelteno karogu – tas ir visur. Ne tik traki kā Turcijā – uz katra pakalna un mājas stūra dienu un nakti, bet patiešām bieži tas te sastopams. Zviedru lepnums par savu valsti - katrā logāKo mēs varam mācīties? Nedot izniekot mūsu pašu – manas un Tavas iespējas – mūsu viedokļa uzurpētājiem un vienīgās patiesībās zinātājiem, lai pašu nākotne būtu tieši tāda, par kuru būtu lepnums, nevis kauns. Kas jāatsijā? T0 pirms 23. jūlija balsojuma apskaties un iegaumē – lai turpmāk izdarītu mazāk kļūdu. Offtopiks beidzās līdz ar šo. Arī tādi seni eksemplāri atrodas Söderköpingā :)Dodoties uz veikalu un no tā, nepamet tāda Palle viens pats pasaulē sajūta – tukšs un kluss visapkārt. Ir sestdienas rīts – var saprast, bet šķiet, ka šo sūnu ciemu nekas nespēj izkustināt arī darba dienās. Cauri pagalmiem tālumā redzama ciemata galvenā viesnīca.Tālumā redzams ciema galvenais hotelis, savukārt tuvplānā – viens no daudzajiem pagalmiem, kas socializācijas laikā tiek izmantots multifunkcionāli – gan kā tirgus, gan kā krogs. Cilvēkiem patīk socializēties – jo gan citu šeit darīt – ja tā godīgi ņem. Arī mēs dažkārt aizejam uz vietējiem krogiem. Nekas īpašs, bet – dārgi. Otrais Ls 7-15. Nu tā apmēram. Nav nekādi lauki šajā ziņā. Te šķiet redzams Söderköping rātsnams. Šis laikam ir Söderköping rātsnams.Pēc pastaigas atgriežos ostā.Jahtu osta SöderköpingTurpinām tādā pašā garā pa kanālu un slūžām. Pēc ntajām slūžošanām ir arī dokumentāli fiksēts, kā tas viss notiek. Paātrinātā režīmā tas viss ir redzams un tas izskatās šādi. http://www.vimeo.com/26315365

Iepriekšējā vakarā nolēmu aizlaist uz Norčēpingu – tepat 30 min. brauciena attālumā ar autobusu. Domāts – darīts. Man faktiski vajadzēja foto/video veikala palīdzību ar dažām detaļām manai kamerai – lai turpmāk varu labāk visu uzfilmēt. Tā nu kāpjot autobusā, dodu kredītkarti, bet vadītājs uzsit pa kases aparātu, ar ko jāsaprot – ka tas aparāts īsti nestrādā. Arī citi brauc bez maksas. Bet ko darīt :) ? Tā nu esmu Norčēpingā – kādreiz atpakaļ šķiet – Rīgas sadraudzības pilsēta – vai arī es kļūdos. Ko tā sadraudzība īsta nozīmē – es nezinu, bet pilsēta ir izmirusi – piektdienas vakars jūlijā, vien kebabi smaržo un daudz ne zviedru visapkārt – nezinu vai turki, vai kurdi vai libāņi – bet viņu ir daudz un viņi acīmredzami garlaikojas. Es atrodu foto veikalu – 30 min pirms slēgšanas – pat kādus 3 vai 4, bet neviens uz sitienu nespēj palīdzēt manā lietā. Taču pamazām sakārtoju tā, ka viens veikalnieks palīdz pasūtīt vajadzīgo detaļu un tā būs klāt citā pilsētā – kurā nu esmu klāt šobrīd – iešu skatīt pēc brīža vai paciņa ir klāt. Neliela pastaiga par Norčēpingu. Saldējums, saule, miers un lēnā garā slīdu uz autobusa pieturu. Norčēpingas kultūras mantojumsAutobuss atpakaļ uz ostu atkal izrādās aprīkots ar nestrādājošu kases aparātu, tā nu izbaudu zviedru sociālismu un pēc 30 min esmu ostā. Vēl lieliski palīdz Google translate telefonā, kā arī google kartes. Ar tām nevar pazust – ja vien esi mobilo sakaru pārklājuma zonā.

Man daudzi uzdod jautājumu par to, ar ko fotografēju šeit ievietotās bildes. Tad nu atbildes ir super vienkārša – fotografēju ar LEICA D Lux 3. Tāpat gribu informēt, ka ar Photoshop nenodarbojos – visas bildes ir dzīvas un īstas. Ar šo kameru darbojos jau kādus 4 gadus, pasūtīju to BH Photo&Video veikalā vēl tajos laikos, kad nebija briesmīgās sūtīšanas maksas. Tā atnāca dažu dienu laikā – nepārspīlēju. Tas bija janvārī 2007. gadā. Dažas bildes gan tomēr ir ar iPhone fotografētas, bet kopumā tas ir Leica veikums (šī bilde fotografēta ar iPhone).Leica D Lux 3Nu tā īsumā par pirmajām dienām Jetas kanālā. Ko mēs vēl esam paveikuši? Esam tikuši līdz Motalai ciematam/pilsētai pie Vättern ezera. Skaists ezers izskatās – rīt vai parīt burāsim pāri uz Jetas kanāla turpinājumu. Vakar un aizvakar dodoties pa kanālu, iznāca vērot daudz un dažādas noskaņas, kas visas rezultējas sajūtā – Zviedrijas vasaras idille.

Padod ziņu saviem draugiem:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • draugiem.lv
  • TwitThis

0 komentāri


Comments are currently closed.