EXPO apskate 36

Šī diena man pagāja EXPO zīmē, kad izmantojot patīkamo laiku, nolēmu aizdoties uz EXPO apskatīt kā tas EXPO izskatās. Plāns bija redzēt dažādus paviljonus, tāpat arī saprast, kas notiek izstādē kopumā. Pareizi bija izplānots tas, ka uz pasākumu devāmies pēcpusdienā, kad gaisa temperatūra nokritās līdz +25℃. Kājās sandales, tkrekls, rokās kameras un aiziet. Lieliski. Šāds klimats man patīk. Atceros brīnišķīgus mirkļus pie Egejas jūras, kad jutos līdzīgi – skaisti. Pārbaude aizkavējās, jo man ir daudz visādu gadžetu kabatās, tāpēc kamēr visus izkrāmē, pārkrāmē, novieto atpakaļ – paiet laiks. Bet nu esmu iekšā un dodamies apskatē.Pirmais paviljons, kurā ieejam un kas man iepatīkas – Igaunija. Lai vai ko tur kāds ko domātu – paviljons ir patīkams. Tādas platas trepes, uz kurām izvietojušās krāsainas cūkas – krājkasītes. Uz lielā ekrāna redzams Dziesmu svētku ieraksts, apakšā vārdi, zālē mikrofoni, kuros visi var dziedāt līdzi. Igauņu koristi palīdz dziedāt – ir uztverta tēma par ķīniešu mīlestību uz karaoke un jāsaka – kopējā kontekstā tas pat dod ļoti labu līdzdalības sajūtu. Ķīnieši arī dzied, izskanot dziesmai, ir aplausi un kopumā pozitīva atmosfēra. Paviljons nav liels, bet tieši šī mazā zāle dod tādu patīkamu mēroga sajūtu, ka domāju – būs jāiet vēl ciemos. Ejot tālāk, ieraudzījām tādu skatu. http://www.vimeo.com/11462989

Nekāda īpašā plāna nav, tāpēc dodamies pilnīgā improvizācijā pastaigā pa EXPO teritoriju. Otrais paviljons, kuru apmeklējam – Holande Happy Street. Happy Street - HolandeTas prieks ir smalki aprēķināts – iela iet augšup un lejā ķīniešu laimīgā cipara astotnieka formā – Tā mēs ķeram prieka mirkļus, satiekam šķielējošu lāci (kas izgājis no ierindas – nez vai Holandē arī interneta komentētāji nospārda paviljona vadību par šo lāci, kas izgājis no ierindas?)http://www.vimeo.com/11461328, kā arī apskatām citus holandiešu sasniegumus – īpašos urbjus, Kaut kāds mega urbis Holandes pavijonāViktor&Rolf digitālo modi, vēl visādus artefaktus, kas saka man tā – mēs, holandieši, mākam darīt lietas. Protams, ka tas spēlē par labu valstij, kurai jau ir atpazīstams tēls – Holandiešu paviljons ir ļoti atraktīvs un neparasts un raksturo holandiešu raksturu un attieksmi pret dzīvi. Bez stresa. Te mēs skaidri redzam, ka holandieši nebaidās no netradicionāla risinājuma, piedāvā rotaļīgu pieeju – saspēli ar apmeklētājiem – ielas līmenī paliela zaļa pļava ar koka aitiņām, kuras vari pats pārvietot – tāds liels spēļlaukums, kuru izmanto pilnīgi visi bez ierobežojuma. Gribi paspēlēties – Holandē viss ir iespējams :)

Pēc tam devāmies tālāk un apskatījām daudz dažādus paviljonus. Īrijas, Norvēģijas, Austrijas, Alžīrijas, Lībijas, Slovēnijas, Meksikas, Beļģijas, Zviedrijas, Tunisijas paviljoni – dažādi un atšķirīgi. Tomēr viena lieta, kas vieno un tai pat laikā nomāc – visur vienādi pielietotā tehnoloģija traucē uzvert ziņu un pēc būtības visi paviljoni saplūst vienā lielā multimediju piedzīvojumā. Vēl, piemēram, Īrijas paviljons nav gatavs – ir atvērts, bet notiek montāžas darbi – tāpat kā Lietuvas paviljonā, bet pavisam nav vaļā Ēģiptes, Venecuēlas, Dienvidāfrikas, Okeānijas paviljoni. Lūk, kā :)

Pastaiga turpinājās un nemanot nonācām līdz kārtējam pasākumam kādā no skvēriem, kuros notiek kultūras aktivitātes. http://www.vimeo.com/11463935

Pastaiga kopumā ir gara un patiesībā arī diezgan enerģiju patērējoša. Tāpēc liekot punktu uz i stāstā par pirmajā piegājienā redzētajiem paviljoniem, gribu pievērsties tam paviljonam, kas atbilst lielajai tēmai vislabāk. Tas ir Zviedrijas paviljons. Welfare for all!Patiesībā stāsts bija par to, kā zviedri veicina uzņēmējdarbību un inovācijas visās dzīves jomās – sākot no labklājības līdz inženierzinātnēm. Pašam pirms vairākiem gadiem studiju sakarā bija iespēja viesoties Stokholmā dažādos uzņēmumos, taja skaitā valsts inovāciju aģentūrā Vinnova, kā arī dažādos biznesa inkubatoros – piemēram Qube, kā arī dažādos inovatīvos uzņēmumos. Un ja godīgi – apskatot Zviedrijas ekspozīciju – ir redzams, ko Zviedrija dara, lai padarītu labāku dzīvi pilsētā un kopumā lai padarītu dzīvi labāku. Simpātisks piegājiens, kas ir interesants un vērtīgs. Invoāciju gars. Zviedru inovāciju gars - no Absolut līdz SkypeForša sajūta rodas, kad redzi – mērķtiecīgs inovāciju atbalsts ilgtermiņā dod labumu plašākai sabiedrībai un galu galā valsts zīmolam piešķir vērtību – izpratnē par to, kā iespējams attīstīties par ceturto konkurētspējīgāko valsti pasaulē. Nav sarežģīti – vajadzīga tikai ilgtermiņa spēja realizēt konsekventus plānus. Can we match it?

Pēc zviedru paviljona apmeklējuma ir jau pietiekami vēls, tāpēc labākais, kas var notikt – brauciens taksometrā uz mājām. Ir pat nogurums – reāls. Pastaiga ir laba lieta, bet patiesībā gribas mājās – mierā un klusumā  - no iespaidu pārbagātības. Jo iespaidu ir daudz un šķiet, ka vajag arī nedaudz atpūsties. Vajadzīgas pārmaiņas.

Mazās atšķirības:

  • ķīnieši mēdz arī nesaprasties savā starpā – dēļ atšķirīgajiem dialektiem. Tad viņi raksta uz rokas sakāmo un rāda otram plaukstu ar rakstīto.
  • darba tikums ir cieņā – cilvēki strādā ātri, bet ne vienmēr labi. Par to nākamajos postos par paviljonu kvalitāti.
  • Tikai Ķīnā ir 1.3 miljardi ķīniešu
Padod ziņu saviem draugiem:
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Google
  • draugiem.lv
  • TwitThis

0 komentāri


  • pievieno savu komentāru

pievieno savu komentāru