Baltie gurķi, integrācija, zviedru ģimene un zviedru dizains

Šodien joprojām esam ostā – lai gan šķiet, ka nupat drīzumā dosimies tālāk. Bet kamēr ostā – tikmēr jauna pieredze un jauni iespaidi. Un tam visam pa vidu dažādi pārsteigumi.

Baltie gurķi

Līdz šim savā dzīvē nebija nācies saskarties ar baltiem gurķiem. Taču nule leģendārā tikšanās ir notikusi un redz kā tas izskatās. Veikalā (kurā izdodas nofotografēt baltos gurķus un neviens apsargs Tev necenšas konfiscēt foto aparātu) ejot pa ejām, uzduros tādai kā marinēto gurķu mučelei, taču tā piesaista manu uzmanību, jo gaidīto tradicionālo gurķu vietā ieraugu – BALTUS GURĶUS! Baltie gurķiHmm, varbūt tie ir kādi muminu gurķi vai vēl kas tamlīdzīgs. Tad ievēroju, ka mučelei virsū virzās tantiņa ar ratiņiem, tā nu nolemju, ka iespējams – tie ir kaut kādi īpašie veco ļaužu gurķi bez krāsvielām vai kā tamlīdzīgi. Vai kāds var man paskaidrot šo fenomenu?

Vēl par pārtiku. Ir tā, ka viena no iecienītākajiem ievārījumiem manā dzīvē ir brūkleņu ievārījums. Tas ir ļoti populārs arī Zviedrijā. Tā nu mēs esam iecienījuši to diezgan labi un veikalā nevaram paslīdēt tam garām izliekoties to neredzam. Tā nu vakar atkal bija pārsteigums, kā tas brūkleņu ievārījums ir iepakots – tā, kā pie mums pako lielos saldējumus :) Brūklenes iepakotas kā saldējums

Integrācijas politika

Pavisam nesen – konkrēti pagājušajā nedēļā – medijos t.sk. Latvijā – parādījās ziņa, ka turpmāko 10 gadu laikā Zviedrijā sākumskolā visi bērni apgūs ķīniešu valodu obligātā kārtā. Manuprāt – ārkārtīgi saprātīgs solis (īpaši pēc pagājušā gada pieredzes EXPO), valsts tālredzīgas politikas apliecinājums un neapšaubāmi – globālas konkurētspējas palielināšana. Kā jau iepriekš esmu rakstījis blogā – Zviedrijas paviljons EXPO izstādē neapšaubāmi bija pilnībā realizējis EXPO devīzes uzstādījumu par labāku pilsētu un labāku dzīvi, cita starpā mērķtiecīgi organizējot gan paviljona būvniecību, gan atvēlot ievērojamus līdzekļus – 20 m EUR sabiedrisko attiecību kampaņai (papildus 20m EUR paviljona būvniecībai sadarbībā ar ievērojamākajiem SWE uzņēmumiem – IKEA, VOLVO, ABB u.c.) gan aktīvi ikdienas organizējot seminārus un tikšanās zviedru uzņēmēju pārstāvjiem ar potenciālajiem sadarbības partneriem – SWE paviljona trešajā stāvā bija speciāli tam atvēlētas 7 konferenču zāles, kuras visu laiku bija aizņemtas :) Lūk – mērķtiecība un darbība, lai panāktu rezultātu un ilgtermiņā izveidotu noieta tirgus zviedru ražojumiem. Un valodas mācīšanās ir tiešām tālredzīgs un mērķtiecīgs solis Zviedrijas uzlikšanai uz pasaules kartes.

*Off topiks saistībā ar šo tēmu* Ko mūsu izglītības ministrs no tā mācās? Pašam bija diezgan skumji vērot 4. jūnijā SSE Riga izlaidumā Kongresu namā, kā Tatjana Koķe dzied “Gaudeamus” no lapiņas – vārdus nezin. Kāda vēl integritāte un reģionālā attīstība? Nesmīdiniet :) Grozi kā gribi, bet diemžēl ar šādiem cilvēkiem mēs labāku valsti neuzcelsim. Tāpēc šodien kā pozitīva ziņa nāca jaunums par Vjačeslava Dombrovska iesaistīšanos ZRP ekonomikas programmas realizēšanā. Es ceru, ka būs arī pareizi lēmumi un ilgtermiņa skatījums uz valsts attīstību.

Lūk. Un vēl viens integrācijas moments zviedru gaumē. Ceļojot pa dažādām mazpilsētām un ciematiem, nākas sastapt patiešām daudz dažādu nacionalitāšu un ādas krāsas cilvēkus. Šeit Motalā esmu jau iespējis iecienīt vietējo kebabu, kas acīmredzot nav zviedru pārziņā, bet iebraucēju no nezinu kuras valsts pārziņā.

Liels ir mans pārsteigums, ka gan kebabnīcā, gan arī Visbijā novēroju sekojošo – ārzemnieki savā starpā un skaidri novērojams tas bija arī ģimenēs – iebraucēji vecāki ar saviem bērniem runā zviedru valodā. Vēlāk noskaidroju iemeslu. Iebraucējiem tiek dots mēnesis laika, lai apgūtu valodu un saņemtu uzturēšanās atļauju. Tā nu iebraucēji – tie, kas vēlas nopietni šeit iesakņoties – mācās valodu uz nebēdu un mēneša laikā arī apgūst – motivācija neatgriezties savās kara un citādu nelaimju plosītājas zemēs acīmredzot ir liela. Zviedrija atrodas mums tik tuvu un te vietā jautājums – ko mēs šajā sakarā mācamies – ja vispār – no mūsu tuvākā kaimiņa?

Tādējādi mani it kā pārsteidz, bet patiesībā it nemaz nepārsteidz tas, ka Motalas ostā mastā ir Ķīnas karogs. Sak’ – gatavojamies jaunajai pasaules kārtībai :) Lai gan ķīniešu jahtas neredz tuvu un tālumā.

Ķīnas karogs Motala ostā, lai gan nemana nevienu ķīniešu jahtu vai kuģi :)

Zviedru ģimene

Šodien nākot no pilsētas uz ostu, ievēroju, ka divi vīrieši stumj katrs savus bērnu ratiņus, bet izskatījās, ka viņi ir tā kā kopā – kā ģimene. Te nu man atausa prātā jautājums, kas ir bijis neskaidrs – par zviedru ģimeni – apzīmējums, ko esmu dažkārt dzirdējis, bet līdz galam neizprotu šī jēdziena būtību. Vai kāds varētu to paskaidrot? Arī netā neuzduros šim skaidrojumam, tā nu dzīvoju nezināšanas miglā un tumsā. Varbūt Juris Kaža varētu paskaidrot?

Un vēl – Zviedru dizains.

Tas ir vienkāršs, elegants un praktisks. Tādu to sastopu ik uz soļa, arī parkā. Zviedru dizains darbībā - vienkārši, praktiski, eleganti

Padod ziņu saviem draugiem:
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Google
 • draugiem.lv
 • TwitThis

4 komentāri


 • Man muttr jau gadus 3 ir pilnībā asimilējusies zviedrijā, family V2.0, runā zviedriski, paņēma otru augstāko un turpina strādāt par mūziķi. Jāatzīst, ka no Zviedriem Latvijai vajadzētu tiešām visvairāk mācīties.

 • Baltie gurķi…šo fenomenu vēl nebiju redzējusi. būs jānoskaidro kaut kas vairāk …

  Par Zviedriju un ķīniešu valodu – tas tik tiešām ir tikai apsveicams un perspektīvs solis. Ja palasa par ekonomikas izaugsmi 2050, tad skaidrs kāpēc Ķīna un kas Zviedriem ir par tālejošu fokusu / Latvijā laikam par ķīniešu valodu un perspekīvi kā tādu domās tad, kad ķīniešu jahtas jau būs ienākušas :) :) :)

  Kāpēc tu domā ka tā bija viena zviedru ģimene un ne divas/pašas par sevi?
  Skandināvijā ģimene ir ļoti svarīga, tas ir kā centrs, kā vērtība. Vīrieši tāpat kā sievietes – līdzvērtīgi rūpējas par bērniem. Redzēt vīriešus pastaigājamies, piem ar bērnu ratiņiem, ir ļoti tipiski, kas mani pārsteidza un labā nozīmē ari esot Dānijā. Vīrieši pat šiet strādā kā bērnudārza ”audzinātājas”,
  cilvēki darbu beidz ap 4/5pm lai būtu mājās kopā ar ģimeni, tā ir vērtība. / būtu interesants ari cits skaidrojums :)

 • Zviedru ģimene = 1 vīrietis + 2 sievietes.
  Kādēļ tā, nezinu.

 • Ansi, paaaaldies par rakstu!!! Pachivinaju Sanhaja par zviedru aktivitatem (zel gan, ka zviedru, ne letinju..).
  Be the change you want to see in the world!

pievieno savu komentāru